Fotovoltika – elektros energija iš saulės energijos

Naudojant fotovoltinę sistemą saulės šviesą galima paversti elektros energija. Tai pagrįsta „fotoefekto“ principu, kuris buvo atrastas dar XIX a., tačiau fiziškai paaiškintas ir panaudotas tik XX amžiuje. Pirmoji pritaikymo sritis buvo kelionės į kosmosą. Šiandien šią technologiją galima rasti ant daugelio namų stogų, kur gyventojams tiekiama elektra iš nemokamos saulės energijos. Fotovoltika taip pat tinka mažinti komercinių ir komunalinių vartotojų išlaidas energijai, kartu prisidedant prie klimato apsaugos.

Kaip veikia fotovoltiniai įrenginiai?

Fotovoltika veikia naudojant saulės elementus. Šie elementai spinduliuojamą energiją paverčia elektros energija. Elementus galima sujungti į modulius ir įrengti ant stogų, prie fasadų ir atvirose erdvėse. Elektros energijos gamybą iš esmės galima suskirstyti į du etapus:

  1. Energijos surinkimas: kai šviesa krinta ant fotovoltinių modulių (FV modulių), saulės elementuose išsiskiria elektronai. Teigiami ir neigiami krūvio nešikliai susikaupia prie atitinkamų elektrinių kontaktų, todėl tarp priekinės ir galinės elemento dalies teka nuolatinė srovė. Šis fotoelektrinis efektas susidaro be mechaninių ar cheminių reakcijų, todėl tai nereikalauja priežiūros ir nesidėvi.
  2. Elektros energijos konversija: saulės generatoriaus generuojamą nuolatinę srovę inverteris (paprastai dar vadinamas saulės energijos inverteriu arba maitinimo iš tinklo įrenginiu) paverčia tinklui tinkama kintamąja srove (230 arba 400 V kintamosios įtampos, 50 Hz dažnio). Išbandyti saugos standartai ir brandi procesorių technologija bei pažangiausia galios elektronika užtikrina veiksmingą saulės energijos konversiją. Gautą kintamąją srovę galima naudoti namuose arba tiekti į viešąjį tinklą.

Fotovoltikos efektyvumas priklauso nuo saulės elementų gamybos proceso. „Viessmann“ „Vitovolt 300“ skiriami monokristaliniai ir polikristaliniai elementai. Toliau pateiktoje lentelėje nurodyta, kuo skiriasi šie du tipai.

Saulės elemento tipas Aprašymas Naudingumo koeficientas

Monokristaliniai elementai

Galingi elementai iš grynų monokristalų

Nuo 14 iki daugiau kaip 19 proc.

Polikristaliniai elementai

Gaminami iš liejamo silicio blokų su skirtingos orientacijos kristalais

Nuo 12 iki daugiau kaip 17 proc.

„Vitovolt 300“ monokristaliniuose fotovoltiniuose moduliuose ypač tamsūs monokristaliniai saulės elementai yra po mažai geležies turinčia, labai skaidria specialaus stiklo plokšte. Kartu su juodu anodintu rėmeliu ir juoda „Tedlar“ plėvele po elementais sukuriami moduliai, pasižymintys aukščiausiomis našumo vertėmis, didžiausiu stabilumu ir moderniu dizainu. Šiems moduliams suteikiame 10 metų išplėstinę gaminio garantiją ir iki 25 metų našumo garantiją ne mažiau kaip 80 proc. vardinės galios. Tiek monokristaliniai, tiek polikristaliniai „Viessmann“ saulės elementai tinkami naudoti gyvenamuosiuose, komunaliniuose ir komerciniuose pastatuose.

Pasinaudokite „Viessmann“ fotovoltinių sistemų privalumais

Nuolat kylant energijos kainoms, fotovoltinė sistema padeda naudotojams sutaupyti pinigų ir mažina jų priklausomybę nuo elektros energijos tiekimo įmonių. Pasigamintą elektros energiją jie gali naudoti savo reikmėms arba eksportuoti į viešąjį tinklą. Dėl teisės aktuose numatyto atlyginimo ir taupymo, atsirandančio dėl pasigamintos energijos vartojimo, investicijos atsiperka vos per kelerius metus. Fotovoltinė sistema taip pat padidina nekilnojamojo turto vertę.

Įrengdami fotovoltinius modulius, naudotojai demonstruoja savo atsakingą požiūrį į aplinką ir aktyviai prisideda prie klimato apsaugos, mažindami išmetamo CO₂ kiekį. Jau 8,5 m2 fotovoltinio paviršiaus ploto pakanka vidutinio žmogaus elektros energijos poreikiui patenkinti.

Mūsų aukštos kokybės fotovoltiniai moduliai užtikrina ekonomiškumą ir ilgą naudojimo laiką. Visapusiškos paslaugos – nuo projektavimo ir dydžio nustatymo iki pristatymo ir priežiūros – papildo „Viessmann“ profesionalių partnerių siūlomą fotovoltinių modulių asortimentą.

„Viessmann“ fotovoltinės technologijos siūlo puikiai suderintus komponentus, kuriuos sudaro fotovoltiniai moduliai, inverteriai ir montavimo sistemos, taip pat elektros energijos kaupimo sistemos ir šilumos siurbliai, skirti pasigamintos elektros energijos vartojimui didinti.

Atlyginimas už elektros energijos tiekimą ir pasigamintos elektros energijos vartojimas

Šiuo metu yra du būdai, kaip galima vartoti saulės energiją, pagamintą stogo fotovoltinės sistemos: visą ją galima eksportuoti į tinklą arba iš dalies ar visiškai vartoti vietoje. Anksčiau buvo finansiškai patraukliau visą saulės elektros energiją eksportuoti į tinklą [Vokietijoje]. Tačiau dėl sumažėjusių atlyginimo tarifų ir didėjančių elektros energijos išlaidų vis labiau domimasi pasigamintos energijos vartojimu. Elektros energijos kaina už kilovatvalandę paprastai būna daug didesnė nei supirkimo tarifas už tą pačią kilovatvalandę saulės elektros energijos, eksportuojamos į tinklą. Todėl pagaminta fotovoltinė elektros energija vis dažniau naudojama vietoje arba laikinai kaupiama baterijose, o į tinklą eksportuojama tik perteklinė elektros energija. Pastarąjį procesą reglamentuoja Atsinaujinančiųjų energijos išteklių įstatymas (EEG) [Vokietija]. Pagal šį įstatymą elektros energijos tiekimo įmonės privalo supirkti vietoje nesuvartotą elektros energiją, ir ją priimti į savo tinklą.

Užtikrinti veiksmingą pasigamintos energijos vartojimą

Pasigamintos energijos vartojimas teikia finansinių privalumų, nes saulės elektros energija, pagaminta naudojant fotovoltinius elementus, yra pigesnė nei elektros energija, gaunama iš tinklo. Optimizuota sistemos koncepcija su idealiai suderintais komponentais užtikrina aukštą pasigamintos energijos vartojimo lygį.

[1] Fotovoltinė sistema [2] Fotovoltinis keitiklis [3] Fotovoltinis skaitiklis [4] Vartotojas [5] Šilumos siurblio skaitiklis [6] Šilumos siurblys [7] Vartojimo ir eksporto skaitiklis [8] Viešasis tinklas

Visapusiškas sprendimas – fotovoltinės sistemos ir šilumos siurblio derinys

Veiksmingiausias būdas gaminti šilumą iš elektros energijos – naudoti šilumos siurblį. Naudojant šilumos siurblį, iš vienos kilovatvalandės elektros energijos galima pagaminti iki keturių kilovatvalandžių šilumos, naudojant nemokamą aplinkos energiją. Jei šilumos siurblys naudojamas patalpų šildymui ir karšto vandens ruošimui reikalingai energijai kompensuoti, pigi saulės elektra leidžia nebrangiai apsirūpinti šiluma. Ketinantys derinti fotovoltinę sistemą su šilumos siurbliu turėtų rinktis ekologišką šildymo sistemą, kuri specialiai optimizuoja pasigamintos energijos vartojimą ir gali būti pritaikyta taip, kad atitiktų fotovoltinės sistemos generuojamą energiją. Šiuo tikslu „Viessmann“ sukūrė kruopščiai suderintą sistemą, sudarytą iš fotovoltinių elementų ir šilumos siurblio.

Fotovoltinė sistema su „Vitocharge“ elektros energijos kaupikliu

Darant prielaidą, kad fotovoltinė sistema įrengta pakankamai dideliame plote, per dieną ji pagamina pakankamai energijos, kad patenkintų individualaus namo poreikį. Tačiau šis nepastovus elektros energijos tiekimas susiduria su įvairiais pikiniais vartojimo momentais, pavyzdžiui, kai veikia indaplovė, skalbyklė ar džiovyklė. Ir, žinoma, šilumos siurblys, kurio cirkuliaciniam siurbliui šildymo sezono metu reikia daugiau energijos.

Elektros energijos kaupiklis šiuos pikus kompensuoja, nes iš savo akumuliatorių tiekia papildomą reikiamą elektros srovę būtent tada, kai jos reikia. „Vitocharge VX3“ – tai naujos kartos „Viessmann“ fotovoltinės elektros energijos kaupiklis, leidžiantis padidinti pasigamintos energijos vartojimą ir visos sistemos efektyvumą. Sistema įkrauna elektros energijos kaupiklį, kai Jūsų namuose nėra poreikio naudoti elektros energiją. Tada ši elektros energija bus vartojama, kai jos prireiks. Jei elektros energijos kaupiklis visiškai įkrautas ir nėra prijungtų imtuvų, perteklinė elektros energija bus eksportuojama į tinklą ir už ją bus atitinkamai atlyginama.

Naudojant šią sistemą, metiniai rezultatai rodo, kad „KfW efektyvusis namas 40“ yra labai savarankiškas. Aprašytame pavyzdyje energijos sąnaudos už šilumą ir elektrą visus metus būtų tik 86 eurai!

[1] Fotovoltiniai moduliai
[2] Saulės kolektoriai
[3] Padalytasis oro-vandens šilumos siurblys
[4] Šilumos siurblio išorinis blokas
[5] Gyvenamųjų patalpų vėdinimo įrenginys
[6] Elektros energijos kaupimo įrenginys

Vaizdo įrašas – „ViTalk“: daiktų internetas energetikoje

„ViTalk“ įraše dalyviai kalba apie elektrinę šilumos gamybą, taigi ir apie elektros energijos gamybą, saugojimą ir tinklus.

Ekonomiškam veikimui būtinas tinkamas planavimas

Kad technologija veiktų ekonomiškai ir patikimai, reikia atsižvelgti į keletą dalykų. Tai priklauso ne tik nuo aukštos produkto ir darbo kokybės, bet ir nuo tinkamo planavimo. Kiekvienas, ketinantis įsigyti fotovoltinę sistemą, pirmiausia turėtų pasitarti su vienu iš mūsų partnerių, ar įvykdytos būtinos sąlygos.

Matricoje pavaizduotas tinkamas paketas turimam stogo plotui. Stogo aukščio ir stogo pločio susikirtimo taškas parodo tinkamą paketą (pavaizduota).

Stogo paviršių kryptis, nuolydis ir uždengimas šešėliu

Fotovoltinei įrangai idealiai tinka į pietus nukreipti stogai be šešėlio. Esant 30–40 laipsnių nuolydžiui, saulės spinduliai į „Vitovolt 300“ saulės modulius patenka tinkamu kampu, todėl elementai gamina daug elektros energijos. Jei nuolydis palankus, bet kryptis pasislinkusi į rytus ar vakarus, gaunama vidutiniškai 20 proc. mažesnė išeiga. Norint kompensuoti nuostolius, reikėtų įsigyti didesnę fotovoltinę sistemą. „Viessmann“ ploto matrica rodo, kokia galia galima ant Jūsų stogo. Susidomėjusieji gali įvesti stogo paviršiaus plotį ir aukštį, ir greitai pamatyti, kiek modulių galima įrengti.

Patikrinkite stogo keliamąją galią

Saulės moduliai apkrauna stogą dideliu svoriu. Statybos inžinierius greitai nustatys, ar stogas gali išlaikyti įrangą. Jei reikia atlikti stogo konstrukcijos atnaujinimo darbus, namų savininkai gali kreiptis dėl finansavimo, gaudami paskolą iš Kredito įstaigos rekonstrukcijai (KfW) [Vokietijoje].

Orientacinės projektavimo vertės gyvenamuosiuose pastatuose

Pagal „Viessmann“ siūlomus „Vitovolt 300“ paketus išsirinkti tinkamą fotovoltinę sistemą yra ypač paprasta, tereikia atsakyti į kelis klausimus. Sistema, kurią namų savininkai turi įsigyti, priklauso nuo namų ūkyje gyvenančių žmonių skaičiaus ir numatomos technologijos naudojimo paskirties. Pavyzdžiui, jei fotovoltinė sistema taip pat turi tiekti elektros energiją šilumos siurbliui, reikia daugiau saulės modulių. Kita vertus, derinant su kuro elementu, modulių reikia mažiau. Taip yra todėl, kad kuro elementas gamina ne tik šilumą, bet ir elektros energiją, skirtą savoms reikmėms. Toliau pateiktoje lentelėje nurodytos apytikslės standartinės vertės.

Asmenys namų ūkyje

Vidutinės elektros energijos sąnaudos per metus

Tik fotovoltika

Fotovoltika ir šilumos siurblys

Fotovoltika ir kuro elementas

2

iki maždaug 3000 kWh

XS

S

XS

3

iki maždaug 3500 kWh

S

M

XS

4

iki maždaug 4500 kWh

M

L

XS

5

iki 6000 kWh

L

XL

S

nuo 5

iki 6500 kWh

XL

XXL

S

nuo 5

nuo 6500 kWh

XXL

XXL

S

Trumpi DUK apie fotovoltiką

Kokios formos stogas tinka fotovoltinės sistemos eksploatavimui ir ar būtina reguliariai valyti? Toliau atsakome į šiuos ir kitus klausimus.

„Viessmann“ fotovoltinius modulius galima greitai ir saugiai sumontuoti ant šlaitinių (nuo 10 iki 60 laipsnių nuolydžio) ir plokščių stogų. Svarbu tik tai, kad stogas užtikrintai išlaikytų modulių svorį net ir nepalankiomis sąlygomis.

Praktiškai apie 30 proc. visų namo energijos poreikių galima patenkinti naudojant fotovoltinę energiją. Didesnį pasigamintos elektros energijos vartojimą galite pasiekti naudodami elektros energijos kaupiklį, pavyzdžiui, „Vitocharge“. 70–80 proc. dalis yra reali. Taip pat tikslinga naudoti elektromobilį arba el. dviratį. Pasigamintos energijos vartojimą taip pat galima padidinti, jei vėsinate arba šildote oro kondicionieriumi.

Jei norite pradėti eksploatuoti fotovoltinę sistemą ir gauti elektros energijos supirkimo atlyginimą, turite atsižvelgti į keletą dalykų.

1. Vietos elektros energijos tiekimo įmonei turite pateikti paraišką dėl prijungimo prie tinklo. Kas yra Jūsų vietinė elektros energijos tiekimo įmonė, galite sužinoti patikrinę savo paskutinę sąskaitą už elektros energiją. Jei nėra pavadinimo, o tik 13 skaitmenų kodas, įveskite jį šioje svetainėje.

2. Tinklo suderinamumo bandymą atlieka energijos tiekimo įmonė. Atlikdama patikrinimą, elektros energijos tiekimo įmonė patikrina, ar vietinis elektros tinklas yra pritaikytas planuojamai fotovoltinei sistemai, ar ne. Paprastai pirmuosius du žingsnius galite atlikti kartu su savo saulės energijos sistemų inžinieriumi.

3. Likus dviem savaitėms iki fotovoltinės sistemos eksploatavimo pradžios, turite ją užregistruoti Federacinėje tinklų agentūroje [Vokietija]. Tiksliau, sistema turi būti įregistruota Federacinės tinklų agentūros Rinkos pagrindinių duomenų registre [Vokietija]. Registracija yra labai svarbi ir sudaro pagrindą Jūsų supirkimo atlyginimui. Kitaip tariant: nėra registracijos – nėra atlyginimo!

4. Po eksploatacijos pradžios gausite sistemos pasą. Jame pateikiami visi techniniai sistemos duomenys, visi montavimo dokumentai ir paleidimo eksploatuoti ataskaita. Sistemos pasas prilygsta automobilio techninės priežiūros žurnalui ir yra būtinas, ypač dėl teisinės apsaugos.

Jei paleidžiate fotovoltinę sistemą ir dalį pagamintos elektros energijos eksportuojate į vietinį tinklą, turite mokėti mokesčius. Mokesčiai, kuriuos turite mokėti, be kita ko, priklauso nuo Jūsų sistemos dydžio. Iš esmės už fotovoltinę sistemą gali būti taikomi toliau išvardyti mokesčiai:

  • Verslo mokestis
  • Pridėtinės vertės mokestis
  • Nekilnojamojo turto įgijimo mokestis
  • Pajamų mokestis

Dauguma vidutinio dydžio sistemų pasiekia tokį mažą našumą, kad jų operatoriams nereikia mokėti verslo mokesčio. Kita vertus, prievolė mokėti PVM taikoma tik tada, kai į tinklą patenka daugiau kaip pusė savos gamybos elektros energijos. Sistemų operatoriai turi mokėti žemės pirkimo mokestį tik tuo atveju, jei taikoma toliau nurodyta sąlyga:

  • Nekilnojamasis turtas įsigyjamas su jau įrengta sistema.
  • Šiuo atveju tai yra „į stogą įmontuota sistema“ (saulės energijos sistema, įrengta tiesiai ant stogo).

Į pajamų mokesčio deklaraciją reikia įrašyti tik pelną (supirkimo atlyginimas, atėmus eksploatacines išlaidas, įskaitant priežiūros ir remonto išlaidas, draudimą ir t. t.). Kad būtų aišku, ką tiksliai reikia įrašyti, geriausia pasikonsultuoti su savo mokesčių konsultantu.

Šiuolaikiniai saulės moduliai dėl savo nuolydžio ir labai lygaus paviršiaus beveik savaime išsivalo. Be to, vėjas ir lietus pašalina didžiąją dalį dulkių. Vis dėlto valyti patartina, jei sninga arba, pvz., dėl nukritusių šakų atsiranda stambesnių nešvarumų. Šiam darbui geriausia samdyti specializuotą įmonę, nes darbo aukštis kelia tam tikrą riziką. Be to, yra rizika, kad dėl netinkamo valymo gali būti panaikinta garantija.

Jei tiekiate elektros energiją į viešąjį tinklą, 20 metų gausite atlyginimą iš elektros energijos tiekimo įmonės. Pasibaigus šiam laikotarpiui, elektros energijos supirkimo atlyginimas nebetaikomas. Tačiau Jūs vis dar galite „siūlyti“ pasigamintą elektros energiją rinkoje. Tačiau, priklausomai nuo kiekio, ši paieška gali būti sudėtinga. Arba galite visą elektros energiją naudoti vietoje. Kita galimybė – modernizuoti sistemą. Senus modulius pakeisite naujais, galingesniais. Paprastai galima toliau naudoti esamą montavimo karkasą.

Fotovoltinė įkrovimo stotelė Allendorfo vietovėje

„Viessmann“ klientai, tiekėjai ir svečiai dabar turi galimybę įkrauti savo elektromobilių baterijas ir pasiruošti tolesnei kelionei. Priešais informacijos centrą Allendorfo gamykloje; šiuo tikslu galima naudotis šešiomis „kolonėlėmis“. 100 proc. elektros energijos tiekiama iš „Viessmann“ fotovoltinių modulių, esančių ant įkrovimo stotelės stogo.

Čia taip pat įkraunamas ryškia „Vitorange“ spalva nudažytas „BMW i3“. Jis papildo Allendorfo transporto priemonių parką ir yra naudojamas kelionėms teritorijoje ir aplink ją.