Plokštieji kolektoriai: sandara, veikimas ir privalumai

Paveikslėlyje pavaizduoti saulės kolektoriai ant namo stogo.

Kolektoriai yra labiausiai matomi saulės šilumos sistemos komponentai. Be vakuuminių vamzdinių kolektorių „Viessmann“ taip pat siūlo plokščiuosius kolektorius, skirtus gyvenamiesiems, komerciniams ir komunaliniams pastatams. Šios dvi kolektorių versijos panašios tuo, kad šildymui ir karšto geriamojo vandens ruošimui naudoja nemokamą ir beveik visuotinai prieinamą saulės energiją.
Be to, jie pagaminti iš korozijai ir UV spinduliams atsparių medžiagų. Tačiau saulės kolektorių sandara ir veikimo principas skiriasi. Skaitykite toliau ir sužinokite, kuo išsiskiria „Viessmann Vitosol“ plokštieji kolektoriai.

„Viessmann“ plokštieji kolektoriai

Trimačio namo su plokščiaisiais kolektoriais ant stogo brėžinys

„Viessmann“ plokščiųjų kolektorių sandara ir veikimas

Galingi plokštieji kolektoriai yra optimalus bet kurios šildymo sistemos papildymas. Šiuos kolektorius iš esmės sudaro absorberis ir korpusas su dengiamąja plokšte. Skirtumas čia slypi detalėse: „Viessmann“ plokščiojo kolektoriaus korpusą sudaro iš visų pusių išlenktas aliuminio rėmas. „Vitosol 200-FM“ modelio atveju jį galima pritaikyti ir nudažyti RAL spalva. Standartiškai rėmas dažomas tamsiai mėlyna spalva. Besiūlis stiklo apvadas užtikrina nuolatinį sandarumą ir didelį kolektoriaus stabilumą.

Dangtis, pagamintas iš specialios paskirties stiklo, yra labai skaidrus, todėl pro jį prasiskverbia pakankamai saulės energijos. Be to, plokštieji „Vitosol“ kolektoriai turi pradūrimams ir korozijai atsparią galinę sienelę bei itin veiksmingą šilumos izoliaciją. Visgi kolektorių širdis yra absorberis – vingiuotas vamzdis, kuriuo teka saulės energijos skystis (saulės energijos terpė). Virš jo yra absorberio plokštė su „ThermProtect“ danga.

Kaip saulės šviesa virsta šiluma?

Plokščiųjų kolektorių veikimas pagrįstas kontūru. Kai saulės šviesa pataiko ant plokščiųjų kolektorių paviršiaus, ji įkaitina vamzdžiuose cirkuliuojančią saulės energijos terpę. Tuomet saulės energijos terpė perduoda šilumą į karšto vandens kaupiklį arba šildymo buferinį kaupiklį. Tada ciklas kolektoriuje gali prasidėti iš naujo.

Dienomis, kai saulė šviečia gausiai, plokštieji kolektoriai gali priimti daug energijos ir laikinai ją kaupti kaupiklyje. Jei kurį laiką ši energija nėra paimama, kolektoriams kyla pavojus perkaisti. Taip atsitinka todėl, kad kaupiklis nebegali priimti energijos. Nuo šio pavojaus „Viessmann“ plokščiuosius kolektorius apsaugo pažangus absorberio sluoksnis.

Paveikslėlyje pavaizduotas skirtumas tarp standartinio ir perjungiamojo absorberio naudojant grafiką
Skirtumas tarp standartinių absorberių ir perjungiamųjų absorberių

„Viessmann“ patentuota „ThermProtect“ technologija neleidžia toliau absorbuoti energijos, kai pasiekiama tam tikra temperatūra, kai saulės energijos kaupiklis yra visiškai įkaitęs. Viršijus perjungimo temperatūrą, pasikeičia absorberio sluoksnio kristalinė struktūra, todėl daug kartų padidėja šilumos spinduliavimo greitis ir sumažėja kolektoriaus našumas. Taigi stagnacijos temperatūra labai sumažėja, todėl garai nesusidaro. Kolektoriaus temperatūrai vėl nukritus, kristalinė struktūra grįžta į pradinę būseną. Saulės energija gali būti priimama kaip ir anksčiau. Kristalinio paviršiaus struktūros pokytį galima atkurti neribotą laiką, t. y., jis yra grįžtamasis. Be to, „ThermProtect“ suteikia galimybę padidinti viso paviršiaus matmenis, palyginti su įprastais plokščiaisiais kolektoriais.

Privalumai

Apibendrinant galima teigti, kad „Viessmann Vitosol 200-FM“ ir „Vitosol 100-FM“ plokščiųjų kolektorių charakteristikos yra tokios:

„ThermProtect“ apsaugo nuo perkaitimo esant aukštai lauko temperatūrai ir mažam šilumos paėmimui
Didelis saulės energijos kompensacijos laipsnis
Tinka šildymo palaikymui ir geriamojo vandens šildymui
Didelis sandarumas dėl iš visų pusių išlenkto rėmo su stiklajuoste
Greitas ir paprastas montavimas dėl nerūdijančiojo plieno gofruotojo vamzdžio kištukinių jungtuvų
Tinka įvairiems montavimo variantams: ant stogo, plokščiojo stogo, stogo viduje ir fasade.
Tinka montuoti horizontaliai ir vertikaliai
Patrauklus dizainas su galimybe pritaikyti, kai „Vitosol 200-FM“ dažomas RAL spalvomis
UV spinduliams ir korozijai atsparios visų komponentų medžiagos

Plokščiųjų kolektorių gaminių asortimentas

„Viessmann“ plokščiųjų kolektorių montavimo galimybės yra įvairios. Juos galima montuoti tiek horizontaliai, tiek vertikaliai. Taip pat galima montuoti ant šlaitinių stogų. Keičiant katilą gyvenamajame pastate, dviejų plokščiųjų kolektorių ir saulės energijos kaupiklio kombinuotasis paketas dažnai yra idealus sprendimas.